20.10.2011

Risotto alla Milanese.....i coś więcej na temat risotto....

  W moim jadłospisie od pewnego czasu na dobre zagościły risotta. Jest to danie główne w kuchni włoskiej tzw."primo piatto". Risotta można  przygotowywać na wiele sposobów i można dodawać do nich różnorodne składniki.Są pożywne,wartościowe i smaczne.Efekt końcowy jest jednak zależny od rodzaju ryżu jaki użyjemy i techniki przygotowania potrawy.

Nie jestem znawcą w tej dziedzinie , ale gotuję dla siebie i to, co podpatrzyłam przez lata wydaje mi się wystarczające by przygotować smaczne risotto.


Najlepsze efekty otrzymamy praktykując, bo przygotowanie prawdziwego  risotta to długa szkoła i  praktyka. Jedni wolą risotta gęste, kremowe, inni bardziej rozcieńczone. Wszystko zależy wiec od tego ,co chcemy zjeść. Ale należy pamiętać, że tajemnica dobrego risotto to jego właściwa konsystencja. Najlepszą konsystencję
 risotto otrzymamy podając je bezpośrednio po przygotowaniu. Do przygotowania risotta należy użyć ryżu o okrągłych ziarenkach. Ani ten w torebkach,ani ten  podłużny nie nadają się na risotto.  Właściwy ryż powinien się sklejać i wchłaniać wytworzony sos, ziarenka powinny być jędrne  od środka, a zewnątrz oblepione sosem, nie powinny być jednak posklejane. Aby przygotować dobre risotto należy poświecić  mu odrobinę czasu.  Równolegle z naczyniem, w którym gotujemy risotto  należy mieć w pobliżu na ogniu  bulion warzywny,lub mięsny, który to stopniowo po chochelce dolewa się do gotującej potrawy. Risotto lubi również dodatek wina białego lub  czerwonego  w zależności od przepisu,choć najczęściej jest to klasyczne  białe, wytrawne. Podstawą włoskiego risotto jest również cebula/różne gatunki /oliwa, masło i ser/najczęściej parmezan/, który nadaje potrawie kremowej konsystencjiRisotto przygotowuje  się  przeważnie w/g takiej samej podstawowej receptury, choć bywa , że do podstawowych składników dodaje się ryż ugotowany osobno w dużej ilości wody/o tym innym razem/.


A oto podstawowe czynności przy przyrządzaniu risotto:

 1. Przygotować bulion   warzywny lub mięsny
 2. Zeszklić na oliwie drobno pokrojona cebulkę/można dodać  masło zamiast oliwy/,nie przypalić.
 3. Wsypać ryż i podsmażyć/ok.3 min/.
 4. Wlać winogotować do odparowania alkoholu i wchłonięcia płynu przez ryż.
 5. Dodać główne składniki risotta.
 6. Podlewać risotto bulionem przy użyciu chochelki, dolewać każdorazowo mała porcję,za każdym razem kiedy płyn zostanie wchłonięty.
 7. Dodać ser/ewentualnie masło,śmietanę/,doprawić do smaku.
 8. Energicznie wymieszać.
 9. Pozwolić na mały odpoczynek.
 10. Czas przygotowania  waha się w granicach od 12 do 15  minut.
 11. Podawać bezpośrednio po przygotowaniu.


Najbardziej chyba znanym  i popularnym risottem jest tradycyjne  Risotto alla Milanese,do którego dodaje się kilka nitek szafranu. Dzięki dodatkowi szafranu ,o którym mówi się,że jest najdroższą przyprawą,risotto uzyskuje piękny,niepowtarzalny żółty kolor.


Sposób przygotowania to dokładnie czynności wymienione powyżej,a podstawowe składniki to:/na 4 osoby/

 • 350 -400 g ryżu Carnaroli
 •  1 cebula
 • ok.1 litr bulionu/w oryginale mięsny,użyć tyle,ile wchłonie ryż/
 •  80-100 g masła
 • ok. 1 szklanki białego wytrawnego wina
 • 1 torebka szafranu/lub nitki/
 • 100 g świeżo startego sera Parmezan
 • Sól , pieprz do smaku 

Ale tak naprawdę to  najlepsze risotto alla Milanese potrafią zrobić tylko mistrzowie kuchni włoskiej i rodowici Milanesi.1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...